W trzeci dzień Kongresu zapraszamy Państwa do Parku Naukowo-Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego do Nowego Kisielina. Tam znany i lubiany dziennikarz, Jan Pirowski wprowadzi nas w tematy nowych technologii, które zmieniają świat. Następnie goście w panelu pt. „Świat inteligentnej przyszłości” postarają się przedstawić swój pogląd na rozwijający się świat technologii.

Jak rozwój technologii w najbliższych 10 latach wpłynie na nasze życie i człowieka? Eksperci twierdzą, że świat należeć będzie do sztucznej inteligencji, internetu rzeczy i internetu w ogóle. Jak wtedy będzie wyglądał nasz świat pracy, zakupów, zdrowia? Już teraz jesteśmy świadkami prężnie rozwijających się technologii smart cities, które ułatwiają codzienne życie w dużych metropoliach a także w mniejszych miejscowościach; regulują ruch uliczny i dbają o bezpieczeństwo. Internet Rzeczy już jakiś czas temu zagościł w naszych domach: mamy inteligentne odkurzacze, lodówki czy pralki, które podłączamy do aplikacji, dzięki którym wiemy że mieszkanie zostało odkurzone, a pralce z kolorowymi ubraniami znalazła się przez przypadek biała koszula. Na bieżąco śledzimy statystyki odnoszące się do naszego zdrowia: liczbę kroków, spalone kalorie w ciągu dnia, czy czas szczotkowania zębów i wiele wiele innych.

A co nas czeka w najbliższej przyszłości? Do jednego z najważniejszych megatrendów (według mapy trendów infuture.institute ) zaliczamy METAVERSUM, tak głośno ogłoszonego przez Marka Zuckerberga, założyciela Facebooka. Dzięki niemu przeniesiemy nasz cały fizyczny świat do sieci, gdzie będzie stanowił dokładne lustrzane odbicie. To tam będziemy realizowali wszystkie codzienne czynności, zawierali przyjaźnie czy nawet odbywali podróże. Jakie to rodzi konsekwencje dla człowieczeństwa i ludzkości? Już teraz widoczne jest wyobcowanie, epidemia depresji i samotność.

Jak dalej będzie wyglądał rozwój technologii, co zmieni się w naszych zwyczajach zakupowych, sposobie pracy, zarządzani firmami. Na te i inne tematy porozmawiają eksperci, którzy sami jako przedsiębiorcy wdrażający nowe technologie do naszego życia. Gośćmi panelu będą:

  • dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ – Prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, Instytut Sterowania i Systemów Informatycznych UZ
  • Maciej Wojeński – współzałożyciel Ekoenergetyka Polska S.A.
  • Piotr Janica Prezes Zarządu MPLAB Prototypes
  • Karol Dąbrowski – Dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii UZ
  • Artur Wiechczyński – Prezes Advanced Graphene Products
  • Tomasz Wartalski – Chief Innovation Officer Cinkciarz.pl
Skip to content